Nasz Zespół

logo

O Fundacji

Fundacja Calisia Arts powstała z inicjatywy artystów, pedagogów i animatorów kultury związanych z Kaliszem. Jej celem jest promocja muzyki klasycznej i poszerzanie oferty kulturalnej Kalisza i Wielkopolski poprzez organizowanie wydarzeń artystycznych o zasięgu krajowym i międzynarodowym. Fundacja Calisia Arts ma swoją siedzibę w Kaliszu, najstarszym polskim mieście, które kojarzone jest z fabryką fortepianów i pianin Calisia. Kalisz słynie także z jednej z nielicznych na świecie szkół kształcących budowniczych, renowatorów i stroicieli fortepianów i pianin Technikum Budowy Fortepianów im. Arnolda Fibigera, naturalnie więc bardzo istotnym aspektem działalności Fundacji jest promowanie muzyki fortepianowej.

team member

Filip Pinczewski MA

Urodzony w 1993 w Kaliszu. Absolwent Poznańskiej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej im. Jadwigi Kaliszewskiej w klasie fortepianu prof. Waldemara Andrzejewskiego oraz Universität für Musik und darstellende Kunst w Wiedniu w zakresie fortepianu w klasie profesora Manfreda Wagner- Artzta (dyplom z wyróżnieniem) i kompozycji profesora Martina Lichtfussa. Laureat nagród na międzynarodowych konkursach kompozytorskich i pianistycznych. W ramach swojej dotychczasowej działalności muzycznej koncertował i miał prawykonania w wielu krajach Europy, min. Norwegia, Islandia, Malta, Łotwa, Węgry, Włochy, Austria, Niemcy, Szwajcaria. W 2018 ukazała się solowa płyta muzyka obejmująca dzieła Johanna Sebastiana Bacha. Sponsorem nagrania jest Fundacja Piotra Klera wspierająca młodych pianistów, której od 2017 jest stypendystą. Filip Pinczewski regularnie działa na rzecz propagowania kultury. Jako animator życia muzycznego jest współorganizatorem dwóch serii koncertów: ”Otwórzmy się na muzykę nową" oraz" Studenckie Kwadranse Muzyczne”, które odbywały się na terenie Wielkopolski, a także Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego “Over the Rainbow. Compositions for Human Rights”, czy Festiwalu “Eine Stimme steht im Dunkel”. Od 2020 jest członkiem parlamentu studenckiego oraz referentem ds. Równości w samorządzie studenckim Universität für Musik und darstellende Kunst. Od kilku lat pianista i kompozytor działa jako pedagog w Wiedniu oraz Dolnej Austrii.

team member

Dr Katarzyna Piątkowska-Pinczewska MBA

Katarzyna Piątkowska-Pinczewska: doktor nauk humanistycznych, MBA ZSW UAM UEP, teoretyk muzyki, muzykolog, menedżer oświaty. Jest kaliszanką, absolwentką I LO im. Adama Asnyka oraz Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. Henryka Melcera. Ukończyła z wyróżnieniem studia na Wydziale kompozycji, teorii muzyki i dyrygentury Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu. Od 1991 r. pracuje na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Wydziale Pedagogiczno – Artystycznym w Kaliszu. Od wielu lat pełni funkcję prodziekana ds. studenckich i kształcenia, przez czterykadencje była członkiem Senatu UAM. W latach 2007- 2012 r. była dyrektorką Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. H. Melcera w Kaliszu. K. Piątkowska-Pinczewska zajmuje się działalnością naukową - wygłasza referaty na konferencjach naukowych w kraju i poza jego granicami., opublikowała kilkadziesiąt artykułów w czasopismach i wydawnictwach naukowych, jest autorką haseł encyklopedycznych, a także pierwszej w historii muzyki polskiej monografii H. Melcera (kaliszanina) pt.: „Henryk Melcer – Szczawiński. Życie i twórczość”. Wypromowała dziesiątki licencjatów i magistrów sztuki w zakresie sztuki muzycznej. Współpracuje także jako wykładowca z Uniwersytetem Trzeciego Wieku „Calisia”. Znaczącą częścią pracy K. Piątkowskiej-Pinczewskiej jest działalność organizatorska i popularyzatorska w zakresie sztuki muzycznej, zwłaszcza polskiej. Od kilkunastu lat organizuje koncerty muzyki organowej i kameralnej na terenie Kalisza i Południowej Wielkopolski, przygotowuje i wygłasza prelekcje towarzyszące tym koncertom– jest współtwórczynią Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej Kaliskie Forum Organowe oraz Międzynarodowego Konkursu Wokalnego „Viva Calisia”. Współpracuje z warszawską Fundacją „Ave” w zakresie promocji twórczości i działalności Henryka Melcera. Współpracuje także z duetem fortepianowym Joanna Kaczmarska- Bieżyńska i Robert Adamczak prowadząc ich koncerty. Jest członkinią Zarządu i Sekretarzem Stowarzyszenia „Wszystko dla Kalisza im. prof. Jerzego Rubińskiego”, członkinią Rady Programowej Fundacji Ewy Iżykowskiej „Arte Eva”, współtwórczynią i członkinią Stowarzyszenia na rzecz Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego UAM „Artem Docendi” oraz współtwórczynią Stowarzyszenia na rzecz Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. w Kaliszu „Tryton”. Od kwietnia 2021 r. jest członkinią Kaliskiej Rady Kobiet, gdzie zamierza także prowadzić działalność edukacyjno-popularyzatorską w zakresie sztuki muzycznej. Odznaczona Medalem Komisji Edukacji Narodowej i Medalem „Za zasługi dla Województwa Wielkopolskiego”.

team member

Łukasz Byrdy MA

Łukasz Byrdy jest absolwentem Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu w klasie fortepianu prof. Waldemara Andrzejewskiego i dr hab. Joanny Marcinkowskiej oraz Universität der Künste w Berlinie w klasie fortepianu prof. Klausa Hellwiga. Obecnie pracuje na stanowisku asystenta w katedrze fortepianu poznańskiej Akademii Muzycznej, jak również na wydziale Artystyczno-Pedagogicznym Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Oprócz niewątpliwie największych sukcesów, do których należy zaliczyć III nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Pekinie oraz zakwalifikowanie się do II etapu XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie, jest również m.in. laureatem II nagrody na 17 Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Hanowerze, III nagrody na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym “in memoriam Pietro Iadeluca" w Rzymie, wyróżnienia i nagrody specjalnej na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym “Halina Czerny - Stefańska in memoriam” w Poznaniu oraz nagrody specjalnej i kilku nagród pozaregulaminowych na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym “Arthur Rubinstein in Memoriam" w Bydgoszczy. Jako kameralista wraz z triem fortepianowym otrzymywał nagrody na konkursach w Polsce, Szwajcarii oraz na Malcie. W wyniku konkursowych przesłuchań został wyróżniony stypendium na udział w międzynarodowych kursach muzycznych w Calgary (2010 i 2011 r.) oraz na uczestnictwo w kursie i festiwalu “Aspen Music Festival and School”w USA. Pianista występował na Wystawie Światowej EXPO w Mediolanie, festiwalu Chopin i jego Europa, festiwalu Chopin à Paris, Międzynarodowym Festiwalu I. J. Paderewskiego w Warszawie, a także festiwalach w Moskwie, Chengdu (Chiny) i Dusznikach - Zdrój. W 2014 roku otrzymał tytuł laureata “Estrady młodych" Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku. Łukasz Byrdy koncertował w wielu polskich filharmoniach (Narodowej w Warszawie, Poznańskiej, Śląskiej, Dolnośląskiej, Pomorskiej i Opolskiej), jak również w Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie, Żelazowej Woli, Zamku Królewskim i Łazienkach Królewskich w Warszawie, Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego w Warszawie, Sali Koncertowej Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia (NOSPR) w Katowicach, jak również Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach. Artysta prowadzi również ożywioną działalność artystyczną poza granicami kraju - w USA, Kanadzie, Rosji, Austrii, Niemczech, Chinach, Malcie, Norwegii, Francji i Włoszech. W 2017 roku ukazała się debiutancka płyta Łukasza wydana staraniami Fundacji Piotra Klera z koncertami fortepianowymi F. Chopina i W. A. Mozarta.

team member

Lelin Qi

Lelin Qi urodzona 13 kwietnia 1995 roku w prowincji Guangdong, w Chinach. Naukę gry na fortepianie rozpoczęła w wieku czterech lat. Uzyskała stopień licencjata na Akademii Muzycznej Xinghai w Chinach. Studia magisterskie z najwyższymi ocenami ukończyła pod kierownictwem prof. Jerzego Sterczyńskiego na Uniwersytecie Muzycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Obecnie kontynuuje naukę na studiach doktoranckich w Katedrze Kameralistyki Fortepianowej na Uniwersytecie Muzycznym im. Fryderyka Chopina pod kierownictwem prof. Katarzyny Jankowskiej, jednocześnie realizując także studia podyplomowe pod okiem prof. Marioli Cieniawy w Akademii Muzycznej w Krakowie. Zdobyła kilka znaczących nagród w takich konkursach, jak: W 2020 r. - Międzynarodowy Konkurs Talentów Muzycznych Online - Srebrna Nagroda w kategorii Muzyków Profesjonalnych, W 2019 r.- Międzynarodowe Forum Fortepianowe "Bieszczady bez granic" 2019 - Nagroda Specjalna, W 2017 r. - Chiński Otwarty Konkurs Fortepianowy - Pierwsza Nagroda, W 2015 r. - Międzynarodowy Konkurs Fortepianowy "Chopin Remembrance Awards" w Hong Kongu - Trzecia Nagroda. Lelin została także laureatką XXXII Turnieju "Nagroda Księcia Antoniego Radziwiłła" w roku 2019, w Polsce. Występowała w ważnych miejscach w Polsce, takich jak: Filharmonia Narodowa w Warszawie, Zamek Królewski w Warszawie, Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego. Dawała koncerty w wielu krajach, takich jak Chiny, Polska, Czechy, Austria i Belgia. Grała koncerty także na 38. Międzynarodowym Festiwalu Chopinowskim „Chopin w barwach jesieni liściach”, “VI Międzynarodowym Festiwalu im. Ignacego Jana Paderewskiego” oraz obchodach „70. rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych między Chinami a Polską” dla Chińczyków w ambasadzie w Polsce. W styczniu 2022 roku, jako reprezentantka Katedr Fortepianu Krakowskiej Akademii Muzycznej oraz Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina, zagrała dwa udane koncerty dla uczczenia 150-tych urodzin Aleksandra Skriabina. W lipcu 2022 roku Lelin zakończyła nagranie Brahmsa - Kwartetu fortepianowego nr 1 g-moll op.25 w Polskim Radiu. Obecnie jest stałą artystką w Salonie Chopina w Warszawie oraz festiwalu „Chopin en Vacances”. Andrzej Leraczyk - Dyrektor Działu Kultury i Sztuki ratusza w Ostrowie Wielkopolskim - tak wypowiedział się o jej występie: „Jakże odważna, perfekcyjna interpretacja, taki "rewolucyjny romantyzm"! Ta młoda chińska pianistka skupiła uwagę... Lelin Qi, zapamiętajcie to nazwisko!”. W sierpniu 2022 roku, Lelin pojawiła się w jednej z najbardziej wpływowych gazet - „Nouvelles d'Europe”, i inne gazety we Francji, Włoszech, Portugalii, Niemczech i Wielkiej Brytanii. Nabywała doświadczenie pracując ze wspaniałymi pianistami - takimi jak: Dmitri Alexeev, Philippe Giusiano, Andrzej Jasiński, Mikhail Voskresensky, Anna Malikova.